БОСИЛЕК

 

 

ОПИСАНИЕ :

 

Босилекът е силно благоуханно растение, чиито лист се използва като подправка за най-различни видове храни. Босилекът се превърна в една от най-разпознаваемите билки в света, откакто сос песто, което представлява смес от босилек, борови ядки и сирене пармезан, става широко популярен.

Босилекът има кръгли, островърхи листа в зелен цвят. Съществуват повече от 60 разновидности на босилек, които се различават в известна степен по външен вид и вкус. Докато вкусът на сладкия босилек е чист и остър, други сортове също предлагат уникални вкусове: лимонов, на анасон и на канела.

Босилекът се разраства в много региони по целия свят, но първите места, където се появи в Индия, Азия и Африка. Той е характерна подправка за много разнообразни кухни по цял свят, включително италианската, тайландската, виетнамската и лаоската кухня.

Името босилек произлиза от гръцката дума basilikohn , което означава „кралски” и поради нагласите на тази древна култура към билката, която те смятат за много благородна и празнична. Традицията на благоговението към босилека се среща и в други култури. В Индия босилекът се намира като икона на гостоприемството, докато в Италия той е символ на любовта.

С босилека се свързва редица легенди. В Египет се използва за балсамиране на мъртвите, а в Индия вярват, че е обречен на бога Вишну, защото предпазва от ужасна митична змия, имаща способност да убива само с поглед.

Състав на босилека Босилекът е отличен източник на витамин К и много добър източник на желязо, калций и витамин А. В допълнение, той е добър източник на диетични фибри, манган, магнезий, витамин С и калий. 3 гр. босилек съдържа 7.52 кал и 0.44 гр. протеини.

Сушеният босилек трябва да се съхрани в плътно затворен стъклен контейнер на хладно, тъмно и сухо място, където може да се съхрани свеж за около шест месеца.

Спагети с босилек

Това като маслото, съдържащо се в босилека със силно летливи, най-добре е подправката да се слага към края на готвенето и така ще запази оптималните му вкусови качества.

Кулинарна употреба на босилек

Босилекът е незаменима подправка в редица ястия от италианската кухня. Използва се за подправяне на пици, печени птичи и говежди меса. Както стана ясно от него се приготвя световноизвестния сос Песто. Босилекът влиза в състава на много маринати и булони. Много добре си подхожда с говеждо и дивечово месо, с картофени и зелеви ястия. В комбинация с копър и естрагон босилекът влиза в състава на небезизвестния балсамов оцет.

Ползи от босилека

Редица изследвания показват уникалните свойства на босилека за предпазване от редица здравни проблеми, а именно:

- ДНК защита и антибактериално действие. Уникалният спектър от активни съставки, наречени флавоноиди, съдържащи се в босилека, осигуряват защита на целно ниво. Ориентин и висенин са два водоразтворими флавоноиди, които защитават целевите структури, както и хромозомите от радиация и щети, породени от действието на кислорода. В допълнение, приемът на босилек осигурява защита срещу нежелано бактериално развитие.

- Противов растежни ефекти. Еугенол, компонент на летливите масла на босилека, е предмет на широко изследване, тъй като това вещество може да блокира действието на ензима в организма, наречен циклогеназа (COX), който има възпалително действие.

Песто

- Хранителните вещества, съдържащи се в босилек със същностно значение за сърдечно-съдовите заболявания

Босилекът е много добър източник на витамин А (чрез своята концентрация на каротеноиди, като бета каротин). Наречен провитамин А, тъй като може да се конвертира във витамин А, бета-каротинът е мощен антиоксидант и не предпазва само епителните клетки (клетките, които образуват лигавицата на многобройните структури в организма, включително и на кръвоносните съдове) от щетите на свободните радикали, но също така помага за предотвратяване на оксидирането на холестерола в кръвта от свободните радикали.

- Чаят от босилек е много полезен източник на храна. Той успокоява раздразненията на стомаха и помага при заболявания като язва, диария, инфекция на пикочните пътища и дори анорексия. В 250 мл вода се добавят 2 с.л. листа от босилек. Мястото се запарва, след което се прецежда и се пие.

- Босилекът е много подходящ за повишаване на апетита. Приготвя се отваря от вино и босилек, като към 1 литър вино се добавят около две шепи от билката и малко мед. Получената отваря престоява до една седмица като от време на време се разклаща. След този период сместа се прецежда и се приема около половин час преди хранене.

- Силният аромат на босилека отблъсква насекоми като мухи и комари. Много често маслото от босилек се използва именно с такава цел, защото не само отблъскват неприятните насекоми, но и убиват техните ларви.

 

гр. София 1301, ул. “Три уши” № 5, тел.: 02/9 892 803; Мобилен: 089/8 424 064; e-mail: janin@janin-bilki.com