Индийски подправки

Индийски подправки

 

АДЖВАЙН – между чубрица и кимион, има лют вкус, загряващо действие и лют послевкус, при: температура с тръпки, респираторни заболявания, храносмилателни проблеми, като тоник за сърцето.

АНАСОН ЗВЕЗДОВИДЕН – стимулира отделянето на секреции в стомашно-чревния тракт, белите дробове и млечните жлези. Помага функциите на сърцето, действа слабо антисептично и противовъзпалително.

АСАФЕТИДА –   незаменима  в аюрведичната и индийската кухня  позната като“ храна на боговете“, представлява подправка която се извлича от корените на едноименното растение.Притежава интересен вкус ,който съчетава аромата на лук и чесън.Идеално средство при  грипни заболявания и нарушено храносмилане.

БАХАР – за ароматизиране на супи, рибни и месни ястия, маринати от дивеч, риби и говеждо месо, като консервиращо средство за туршии, в колбасарството, за приготвяне на къри.

ВАНИЛИЯ – Използва се широко в кулинарията, сладкарската и хранителната промишленост за ароматизиране на кремове, сладкиши, ликьори и др.

ГАРАМ МАСАЛА ( Organic India) – БУКЕТ ОТ 12 ИНДИЙСКИ ПОДПРАВКИ

ГАРАМ МАСАЛА – Тя съдържа задължително кимион и кориандър като основа, които се съчетават с подправки със сладък аромат (канела, кардамон, карамфил и индийски дафинов лист).

ДАФИНОВ ЛИСТ – Индийският дафинов лист (Cinnamomum tejpata) се нарича още теджпат(а). Той има подобен на канела мирис и вкусови качества, но е значително по-слаба подправка. Всъщност индийският дафинов лист наподобява миризмата и вкуса на китайската канела (касия), което предопределя по специфичната му кулинарна употреба.

ДЕВИСИЛ – незаменима подправка за рибни чорби и супи или за агнешко печено, но девесилът има много по-голям потенциал, ако говорим за лечебни свойства. девесила сварен или накиснат във вино при мозъчни болести, за разсейване на отоци – вътрешни и външни, против нощно напикаване, а смесен с мед – за изчистване и укрепване на организма при натравяния.

ДЖИНДЖИФИЛ – слага се в супи, сосове, ястия от зеленчуци и плодове със или без месо.

ИНДИЙСКО ОРЕХЧЕ – приготвят сиропи за кашлица, използвани за болести, свързани с нервната и храносмилателната система, маслото от орехчето може да се приложи срещу ревматични болки, както и като спешно средство срещу зъбни болки.

КАНЕЛА НА ПРЪЧКИ – за по-доброто храносмилане, укрепва стомаха, ускорява обмяната на веществата и кръвоснабдяването, възпрепятства образуването на целулит, отстранява неприятния дъх, класическа противоотрова, подобрява инсулиновата чувствителност.

КАРАМФИЛ – подобрява вкуса на десерти, печени ястия и пунш; при: зъбобол, болки, кърмене.

КАРДАМОН – доста силна и уханна подправка, използва се при: храносмилателни проблеми, дентална грижа, експекторант.

КИМИОН – Спектърът на кулинарното му приложение е много широк – от печени картофи и пълнени чушки до пасирани ягоди и плодови сладка.

КОКОСОВА СМЕТАНА – неподсладен продукт от месестата част на зрелия кокосовият орех, която е дехидратирана и смляна на полутвърд естествено бял кремообразен блок. Кокосовият крем е подходящ за консумация без допълнителна (термична и всякаква друга) обработка.

КОПЪР – за подправка на ястия, има силен аромат и сладникав парлив вкус; за лечение при: мирис в устата, ранички в устата, кожни болежки, кърмене.

КОРИАНДЪР – Насища със свеж пролетен аромат салатите, супите, кисело-млечните продукти. Еефектно се съчетават със зеленчуци, особено с кореноплоди, като облекчават тяхното усвояване от организма.

КУРКУМА – освен като подправка и при: алергии, като болкоуспокояващо, при задръствания в резултат на настинка, за разкрасяваща терапия.

КЪРИ – В неговия състав влизат от 7 до 12 млени подправки. Най-често се използват куркума, джинджифил, черен пипер, кориандър, кимион, канела, кардамон и карамфил.

МАНДРАСКО КЪРИ – средство да се ароматизират майонезени заливки, салати, ориз, да се оцветят сосове. Подхожда както на зеленчукови, така и на месни ястия.

ПИПЛИ (дълъг черен пипер) – много ефективен за подобряване на храносмилането, метаболизма и усвояването на храната, облекчава всички три ДОШИ.

РЕЗЕНЕ – има щероко приложение както в кухнята , така и за казкрасяване.

ТАМАРИНД – Подправката е много кисела и се ползва в приготвянето на яхнии, сосове и сладки напитки. Препоръчва се за регулация на холестерола и кръвната захар и се ползва като противовъзпалително средство, при простуди и наранявания.

ТАНДУРИ МАСАЛА – Вкусът е лют, солен и кисел с преобладаващ аромат на кимион и кориандър.

ФЕНЕЛ(РЕЗЕНЕ) – Придава приятна свежест на леките зеленчукови супи, салати и гарнитури, бисквити, печива, сладка и чай.

ЧЕРЕН СУСАМ – Калонджи (Nigella Sativa – Kalonji) – калций, магнезий, желязо, цинк, витамин Е, нигелон, мед, селений, целулоза, витамини от група В – по-специално на ниацин (полезен за кожата и косата) и на фолиева киселина (антиоксидант); за посипване на хлябове и кексове, различни тестени изделия – подобно на маковото семе, при производството на халва, за подправяне на хумус, в мюсли миксове, в сосове за кебапи, като най-често се смесва с лимон и чесън.

ЧИЛИ – Съдържащите се в него ароматни вещества не само придават на храната остър вкус, но също така тонизират интелекта, стимулират кръвообращението и засилват лечебните свойства на останалите подправки.

ЧИМЕН(ШАМБАЛА) – Подправката с това загадъчно име притежава тръпчиво-горчив вкус и придава уникален аромат на гъстите супи и бульони, пържените ордьоври и други ароматни блюда. Ценен източник на протеини и желязо.

ШАФРАН – една от най-древните, най-скъпите, ценни и специфични на вкус подправки в света; при: кожни петна, пикочни смущения, като тоник за мозъка.