КЕХЛИБАР
ОПИСАНИЕ :
Бижутата, изработени от кехлибар, излъчват топла, екзотична красота. Цветът на камъка варира от светло жълто през оранжево до медно кафяво. Най-ценни са прозрачните кехлибари, особено тези, съхранили в сърцевината си праисторически насекоми и растения.
Кехлибарът, подобно на перлата и коралът, не е минерал, а органичен скъпоценен камък. Произхожда от древна смола, която се е втвърдявала в продължение на милиони години. Още докато е била лепкава в нея са попадали листа, семена и дребни животински видове и поради липсата на кислород са се запазили там завинаги.
Може би кехлибарът е един от първите камъни, използван за изработка на накити. Най-старите открити кехлибарени бижута датират още от 8000 г. пр. н. е. Най-разпространени и ценени са били в Древен Рим и Гърция, Египет, Персия и Китай..
През хилядолетната си история кехлибарът е ценен не само благодарение ма красотата си, но и заради лечебните, дори мистичните си свойства. Древните го използвали като амулет за щастие и здраве и го наричали Слънчевият камък. С това обаче не се изчерпват начините му за употреба. Смятало се, че няма болест, която кехлибарът да не може да изцели. За тази цел той бил стриван на прах и после приеман вътрешно или втриван в кожата. При други случаи вдишвали неговите пари или притискали камъка към болното място. Може би тези методи на лечение ви изглеждат наивни, но съвсем не са лишени от основание. При нагряване на кехлибара до 36,6 градуса, колкото е топлината на човешкото тяло, от камъкът се изпарява янтарна (кехлибарена) киселина, която укрепва цялостно организма.Синтезираната киселина днес се използува във фармакологията за производство на биостимулатори и е поредното доказателство, че не бива да се отнасяме пренебрежително към древната медицина. Достатъчно е обаче продължително да носите кехлибарено бижу, за да се чувствате жизнени и в добра здравословна форма.
Ако вече сте решили да си изберете кехлибарено бижу, внимавайте да не попаднете на имитация. Фалшивите камъни са направени от пластмаса или копал – вид съвременна смола и в някои случаи е невъзможно да ги различите с просто око от истинския кехлибар. Различни начини за разпознаване на естествените камъни, разбира се има, но те или са неприложими, ако бижуто има метален обков или могат фатално да повредят вашия кехлибар. И в този случай най-верният ориентир е цената и гаранциите на производителя. Не се блазнете от евтини бижута, особено такива с фосили на растения и насекоми, защото по всяка вероятност са имитация.
МИСТИКА И КРАСОТА ! Използвайте разумно възможностите на кристалите!
гр. София 1301, ул. “Три уши” № 5, Tel.: 02/9 892 803; Mobile: 089/8 424 064; e-mail: janin@janin-bilki.com