КОПЪР

 

 

ОПИСАНИЕ :

 

Копърът е единствено по рода си растение, при което както листата, така и семената му, се използва като подправка. Копърът е със зелен лист, който са дребни, наподобяващи папрат и имат мек, сладък вкус. Сушените семена на копъра са светлокафяви на цвят и с овална форма. Семената са сходни по вкус на кимиона, те са ароматни и сладки, но и с леко горчив вкус.

Копърът е част от семейство Сенникоцветни, чиито членове са също магданоз, кимион и дафинов лист.

Наименованието на копъра идва от старонорвежката дума dilla , която означава успокоявам . Това име позволява традиционната употреба на копъра едновременно като средство за премахване на газовете от стомаха и като средство за облекчаване на безсъние.

История на копъра

Произходът на копъра води началото си от Южна Русия, Западна Африка и Средиземноморския регион. Той е бил използван поради своите кулинарни и лечебни свойства в продължение на хилядолетие. Копърът се споменава и в Библията и в древните египетски писания. Той е бил популярен в древногръцките и римски култури, където е бил приет като признак за богатство и е почитан поради множеството си лечебни свойства. Копърът е бил използван още от Хипократ, бащата на медицината, в рецепта за почистване на устата.

Днес копърът е значима подправка в кулинарното изкуство на Скандинавския полуостров, Централна Европа, Северна Африка и Русия.

Състав на копъра

Семената на копъра са много добър източник на калций и добър източник на минерали, манган и желязо. Копърът съдържа два уникални вида лечебни компонента: монотерпени, включително карвон, лимонен и анетофуран и флавоноиди, включително каемпферол и висенин. 2 гр. копър съдържа 5.06 кал и 0.40 гр. протеини.

Сушените семена на копъра трябва да се съхраняват плътно затворени в стъклен контейнер на хладно, сухо и тъмно място, където ще се пазят свежи за около шест месеца.

Готвене с копър

Както стана ясно от уводното изречение, всички части на копъра влизат в употреба. В свежо състояние нарязаните на ситно нежни стръкове са незаменима част от редица пролетни ястия. Копърът е много подходящ за овкусяване на таратор, супи, зелени салати, извара, сирене, риба, сосове, варено овнешко или говеждо месо.

Вкусът на копъра много добре си отива с всякакви ястия от картофи – печени, пържени или варени. Грахът, зеленият фасул и гъбите също придобиват много свеж вкус благодарение на копъра.

Много важен детайл в комбинация на копър е, че той не бива да се вари заедно с ястието, за да не загуби своя страхотен аромат. Копърът се комбинира много добре с лимон, лук, чесън и черен пипер.

Цветовете на копъра се слагат в туршии, кисели краставички, рибни консерви и различни маринати. В някои части на нашата страна семената се използват за подправяне на лозови сарми.

Интересен е фактът, че в шведската кухня копърът е това, което е червеният пипер за нас – много уважавана и употребявана подправка. В молдовската и руската кухня копърът е много любим аромат за подправяне на салати, супи и различни месни ястия.

Ползи от копъра

Уникалните ползи за нашето здраве идват от два вида лечебни компоненти на копъра , които той съдържа, а именно монотерпени и флавоноиди и най-общо са:

- Защита срещу свободните радикали и канцерогените. Монотерпените е доказано, че активират ензима глутатион-S-трансфераза, който помага да се прикрепи антиоксидантната молекула глутатион към оксидантните молекули, които в противен случай нанасят вредите на организма. Летливите масла, съдържащи се в копъра, могат да помогнат за неутрализиране на някои видове канцерогени.

- Копърът има антибактериално действие;

- Копърът спомага за предотвратяване на костната загуба; Копърът като много отличен източник на калций играе важна роля за намаляване на костната загуба, която се появява след менопаузата и при някои болестни състояния, като ревматоиден артрит;

- Копърът усилва притока на млякото по време на кърмене. Освен това е полезен при гадене, действа съдоразширяващо и болкоуспокояващо. Отварата от копъра или от нейното семе увеличава кръвоносните съдове, намалява високото кръвно налягане, отпуска гладката мускулатура на червата.

гр. София 1301, ул. “Три уши” № 5, тел.: 02/9 892 803; Мобилен: 089/8 424 064; e-mail: janin@janin-bilki.com