ЧИМЕН (ШАМБАЛА)
ОПИСАНИЕ :
История
Родината на чимена са земите около Средиземно море, но той е познат и в Китай, Индия и Северна Африка. Семената му се използват като подправка и лечебно растение от египтяни, гърци и римляни. Заради антисептичното му действие чименът се използва за лечение на рани и абцеси, а вътрешното се приема за лечение на бронхити и проблеми с храносмилателния тракт. Китайските лечители го предлагаха на мъжете с репродуктивни проблеми. През Средновековието също е бил използван като лечебно растение.
Растението
Чименът (сминдухът) е едногодишно растение от семейство Бобови. Стъблото е кухненско и достига височина от 30 до 60 см. Плодовете са шушулки с дължина 10–15 см и съдържат 10–20 семена, които имат триъгълна форма. Оттам идва и латинското име на подправката – “Trigonella”, което означава “триъгълен”. Заглавието “чимен” се използва само за семената, докато “сминдух” – за цялото растение, което е основна съставка на нашата “шарена сол”.
Аромат и вкус
Кафяво-жълтеникавите семена на чимена съдържат етерично масло с над 40 съставки, които придават на подправката специфичен, леко горчив вкус. Ако се запекат, придобиват характерен аромат на ядки.
Кулинарна употреба
В много страни чименът се използва за кайзериране на месо (например, за направата на кайзер пастърма). Тази употреба е пряко свързана със силно антисептично действие. Малко количество чимен се съдържа в почти всяко индийско къри. Ароматните семена с горчив вкус са основен състав на сместа “панч форон” от Бенгал. Чименът показва и в грузинския микс от подправки, наречен “кмели-сунели”.
Фолклор
Латинското име на чимена “foenum graecum” означава “гръцко сено”. Етимологията е запазена в много езици, например в английското “Greek hay”, словашкото “Senovka gr?cka”, хърватското “Gr?ko sijeno”. Въпреки силната асоциация с Гърция, класическото гръцко название на чимена – “телис” е изчезнало без следа във световните езици. С едно изключение – алтернативното българско име на сминдуха – “тилчец”.
гр. София 1301, ул. „Три уши“ № 5, тел.: 02/9 892 803; Мобилен: 089/8 424 064; e-mail: janin@janin-bilki.com