Български подправки

Български

 

БОСИЛЕК – силно благоуханно растение, чиито листа се използват като подправка за най-различни видове храни. Босилекът влиза в състава на много маринати и бульони. Много добре си подхожда с говеждо и дивечово месо, с картофени и зелеви ястия. В комбинация с копър и естрагон босилекът влиза в състава на небезизвестния балсамов оцет.

БЯЛО СИНАПЕНО СЕМЕ - С белият синап се подправя пушено месо, дивеч и рибни маринати. Когато е на прах се добавя към ястия с говеждо и птиче месо. Прибавен към супи или сосове придава сладко кисел вкус на ястията.

ДАФИНОВ ЛИСТ – Тази подправка е подходяща много и за консерви и туршии, една от най-използваните подправки в кулинарията.

ДЖОДЖЕН ( Mentha spicata, Mentha viridis ) – освен като добре познатата в българската кухня подправка и като: противоспазматично, успокояващо, противовъзпалително и обезболяващо.

КИМИОН ( Cuminum cyminum ) – като газогонно, жлъчегонно и нервно успокоително средство и за увеличаване на млякото у кърмачките, стимулант, противомикробно средство; като задължителна подправка при сушенето на месо, в суджуци, наденици и ястия от кайма, има консервиращ ефект; като подправка на: доматено пюре, някои сирена, както и за подправяне на тестени изделия, на кисело зеле с месо, зеле с ориз, скара, солени бисквити.

КОПЪР – той е задължителна подправка при традиционните ни манджи. Много подходящ за грах, тиквички, картофи и задължителна добавка към любимия ни таратор, салата Снежанка и др. Може да се добавя свеж, както и в изсушено състояние. Като подправка се използват и семената му.

МАГДАНОЗ - това е наистина универсална подправка, дори почти задължителна, когато говорим за българска национална кухня. Можете да я добавите на много видове ястия – постни и с месо, супи. Най-добре е да се добавя след като ястието вече е готово и непосредствено преди да се отдръпне от котлона.

МАЙОРАН - подобно на ригана се комбинира прекрасно с ястия с домати и лук, както и с месо. С майоран се подправят също риба, омлети, паста, ястия от смляно месо и наденици. Използва се и при приготвяне на някои видове хляб и напитки – той е една от състваките на вермута. От майоран става чудесен чай.

МАЩЕРКА ( Thymus ) – за подправяне на: меса, салати, сосове, супи и яхнии; по-специално говеждо месо, агнешко месо, гулаши, пастети, дивеч и карантия; като антисептично, противовъзпалително, отхрачващо, спазмолитично, болкоуспокояващо.

ПОДПРАВКА ЗА ЛУКАНКА – 100 гр. – за 10 кг. месо.

ПОДПРАВКА ЗА СУДЖУК – 100 гр. – за 10 кг. месо.

РОЗМАРИН – една подправка, която може да се добавя на почти всякакви ястия. Комбинира се много добре с дафинов лист, черен пипер, както и чесън.

САМАРДАЛА - отлична за овкусяване на картофи, сготвени под всякаква форма, а също така яйца, пилешко месо, агнешко месо и агнешки дреболии, печени гъби и ориз. Препечена филийка, намазана с масло и поръсена със самардала навява на мнозина носталгичен спомен от детството.

ЧЕРВЕН ПИПЕР - една от най-обичаните и използвани подправки в българската кухня. У нас почти няма ястие или традиционна манджа, в която да не се прибави червен пипер. Характерно за вкуса, който придава тази подправка е сладникавият отенък поради което е изключително подходяща за овкусяване на зеленчукови ястия, пилешко, свинско и телешко месо, а дори и риба.

ЧУБРИЦА ( Satureja ) – стимулира дейността на стомаха и червата, за трудно смилаеми храни, при високо кръвно, сърцебиене, главоболие, виене на свят, като потогонно и диуретично средство, при хрема и кашлица.

ЧЕРНО СИНАПЕНО СЕМЕ – Използването му осигурява приток на кръв към кожата, белите дробове и бъбреците, което го прави незаменим в студено и влажно време.

ШАРЕНА СОЛ – една от най-популярните български подправки.